YENİ BİR MUTFAK TASARLAYALIM

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yeni Bir Mutfak Nasıl Tasarlanır?

Mutfak her evde önemli bir noktadır. Yemekler ve hatıralar, aynı şekilde, orada yapıldığından, pratik yapmak için ve misafirlerinizi davet etmek istediğiniz bir yer haline getirir. Bir mutfağın nasıl tasarlanacağını öğrenmek, her zaman hayal ettiğiniz alanı yaratmanıza yardımcı olabilir.

Bütçe Yap ve Ön Plan Yap

Bütçe planı. Tasarlama konusunda çıldırmadan önce, önce ne kadar para harcamanız gerektiğini düşünün. Mutfak tasarımı çok pahalı olabilir. Yeni cihaz satın almanız veya başka büyük alımlar yapmanız gerekip gerekmediğini, ne kadar paranız olduğunu belirleyin ve sonra size hangi seçeneklerin açık olduğunu belirleyin.

Tasarıyı kimin yapacağına karar verin. Bu mutfağı tasarladıktan sonra tüm işleri yapacak mısınız yoksa bir müteahhit mi tutuyorsunuz? Bu, belirli tasarım özelliklerinin yürürlüğe girmesi için bir miktar beceri gerektirdiğinden, dikkate alınması önemlidir. Bu değişiklikleri kendiniz yapmayı planlıyorsanız, tasarladığınız şeyleri yapabileceğinizden emin olmanız gerekir.

Ne tür zaman kısıtlamalarınız olduğunu anlayın. Bir aile birleşimi için zamanında yapılan bu mutfağa ihtiyacınız olabilir ya da ilk bebeğiniz birkaç ay içinde doğmadan önce bunu yapmak isteyebilirsiniz. Belki de kendiniz için tasarlamazsınız ve zaman kısıtlamaları bir müşteri tarafından belirlenir. Tüm bunlar tasarımınızın ne kadar kapsamlı olacağını ve tasarımın kim tarafından gerçekleştirileceğinin belirlenmesinde rol oynayacağını büyük ölçüde etkileyecektir.

Tasarım Şemasına Karar Verme

Genel stili belirle. Karar verilecek ilk şey stil olacak. Tarzın evinizin geri kalanına sorunsuz bir şekilde sığmasını isteyeceksiniz, aksi halde çok garip görünecektir. Beğendiğiniz bir şeyi seçin, aynı zamanda mantıklı ve işlevsel olan bir şey.

Örnek tarzlar Esnaf, Modern, Avrupalı, Misyon, Fransız Ülkesi, Kulübe, Çiftlik Evi, Bistro, Lokanta veya başka ilham verici tasarımlar olacaktır.

Renklerini seç. Bir stil seçtikten sonra stil, evinizin geri kalanıyla eşleşen ve kişisel zevkinize uygun bir renk teması belirleyin. Renk teması duvar ve backsplash rengi yanı sıra dolap, tezgah ve lavabo rengi ve malzeme belirler.

Cihazınızın malzemesini dikkate alın. Cihazlarınızın mümkün olduğunca birbiriyle ve mutfak genel tasarımlarıyla eşleşmesini isteyeceksiniz. Parlak veya fırçalı metal, düz siyah veya beyazın yanı sıra bir dizi renkli veya alternatif seçenek arasından seçim yapın.

Döşemeni seç. Kullanacağınız döşeme türü, hangi stil ve renk şemalarını kullandığınızı belirlemede de rol oynayacaktır. Karo veya parke veya belirli bir renkle sınırlıysanız, bunu dikkate almanız gerekir.

İhtiyaçlarınızı Düşünün

Hangi büyük cihazların sizin için en uygun olduğuna karar verin. İlk önce gaz veya elektrik ile sınırlı olup olmadığını düşünün. Sonra, daha geleneksel aralıklar üzerinde bir indüksiyon ocak tercih ederseniz düşünün. Buzdolabınız için, sizin için en uygun olan boyutu ve tercih ettiğiniz yerleşim türünü düşünün. Dondurucunuzu üstte veya altta mı istiyorsunuz? Hangi cihazların ihtiyaçlarınızı ve tercihlerinizi karşıladığına karar vermeniz gerekecektir.

Düzenlemelerini nasıl istediğini düşünün. Fırınınızın soba altında mı yoksa tek bir ünite mi yoksa duvar tipi fırına mı sahip olmasını istiyorsunuz?

İhtiyacınız olan küçük cihaza karar verin. Üç yıl önce Noel için aldığın bu sıkacağı seversin, ama hiç kullandın mı? Bu gibi aletler, çok sayıda değerli tezgah alanı kaplayabilir ve mutfak tasarımlarınızda onlara ayırmadan önce dikkatlice düşünülmelidir. Bu, sık sık kullandığınız ve tamamen saklayabileceğiniz ya da uzaklaştırabileceğiniz cihazlarla ilgilidir.

İhtiyacınız olan ne kadar alana ihtiyacınız olduğuna karar verin. Kaç tane cihaz için sayaç alanına ihtiyacınız olacağını öğrendikten sonra, ihtiyaç duyacağınız toplam alan miktarını düşünmeye başlayın. Mutfağın o kadar büyük değil! Bir sayaçtaki öğe sayısını ve ek sayaç alanı yaratabileceğiniz yolları en aza indirebileceğiniz yolları düşünün.

Yeni bir mutfak için lütfen e-usta dan hizmet alınız

Ana tezgahınızın altındaki yuvaları dışarı çekin, çok kullanışlı.

Ne kadar depolama alanına ihtiyacınız olduğuna karar verin. Belirli bir zamanda ne kadar konserve veya kutulu yemek yediğinizi ve saklamak için ne kadar eşya saklamanız gerektiğini (tencere ve tavalar, mutfak eşyaları ve yemek kitapları gibi) düşünün. Çok miktarda gıda maddesini depoya tutarsanız mutfağınıza ya da bodrum katına başka bir yere bağlı bir kiler yaratmanız akıllıca olabilir.

Boşluğu Kullan

Büyük ev aletleri ve lavabolar yerleştirerek başlayın. Belli bir dereceye kadar, daha büyük cihazları yerleştirebileceğiniz yerlerle sınırlı olabilirsiniz. Öncelikle bu konuları göz önünde bulundurun ve sizin için işe yarayan bir yerleşim elde etmek için sahip olabileceğiniz esnekliği kullanın.

Örneğin, soba ve fırınların gaz veya elektrik enerjisine bağlanması gerekebilir, buzdolaplarının elektrik ihtiyacı vardır ve lavabonun mevcut tesisatın yakınında olması gerekir.

Ancak, tabi ki bir yüklenicinin mevcut elektrik, gaz boruları ve sıhhi tesisatlarını taşıması için para harcayabilirsiniz. Bununla birlikte, bu genellikle çok pahalıdır.

Yer dolapları. Büyük cihazların nereye gitmesi gerektiğini öğrendikten sonra, dolaplarınızın nereye yerleştirildiğini düşünmeye başlayabilirsiniz. Alt dolaplarınızı tasarlarken üst dolapları ve depolama çözümlerini yerleştirirken pencereleri göz önünde bulundurun.

Belli türdeki cihazların bazı türleri belirli depolama alanlarına gitmelidir. Örneğin, tencere ve tavalar fırının ve ocağın yanına gitmeli ve temizlik malzemeleri bir lavabonun yanına gitmelidir.

Akışı ve kullanılabilirliği düşünün. Aletleri ve sayaçları yerleştirirken mutfağı nasıl kullanacağınızı düşünmeniz gerekecektir. Yemek yaparken bir alandan diğerine kolayca ulaşmak ve çalışmak için çalışırken başka bir tezgaha karşı mümkün olduğunca fazla olmaktan kaçınmak isteyeceksiniz. Bir mutfak, bir seferde birden fazla kişinin yemek pişirmesini mümkün olduğunca kolaylaştırmalıdır. Geniş çalışma alanı ve birbirlerinin etrafında hareket etme yeteneği olmalıdır.

Örneğin, lavabonun sobadan çok uzakta olmamasına dikkat edin. Kolayca tencere doldurmak ya da pişirme noodle sıcak su dökmek isteyeceksiniz.

Yerden tasarruf etme yollarını arayın. Evrensel olarak tanınan bir gerçek, bir mutfak sahibi bir kişinin daha fazla depolama alanı olmasını istemesidir. Mutfağınız ne kadar büyük olursa olsun, şüphesiz kendinizi daha fazla depolama alanı isteyen bulacaksınız. Küçük aletler ve mutfak gereçleri, anlayabildiğimizden daha hızlı tahakkuk ediyor. Önceden plan yapın ve mümkün olduğunca fazla alan tasarrufu sağlayın.

Baharatlarınızı saklamak için buzdolabınızın kenarındaki metal saklama kaplarını kullanın. Sehpa ve sos karışımı paketlerini iğnelemek için üst dolaplarınızın içine corkboard yerleştirin. Panoları, çerez sayfalarını ve çatal bıçak takımlarını kesmek için dikey depolama kullanın.

Yeni Bir Mutfak Tasarlamak için e-usta

Plan yapmanıza yardımcı olacak araçlar kullanın. Tasarımlarınızı, bunları gerçekleştirmeden önce çizmek ve sahip olduğunuz alanı kullanmanın en iyi yolunu bulmak için çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. Geleneksel araçları (kağıt ve kalem gibi) veya tasarım yazılımını kullanarak, en iyi düzeni belirleyebilir ve her şeyin birlikte nasıl çalışacağı konusunda iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Sizde e-usta.com dan destek alabiliriniz.

Birçok yazılım programı, çevrimiçi veya ücretsiz olarak satın alınabilir (biraz daha güçlü bir şey istiyorsanız). Yazılımı indirirseniz, saygın bir kaynaktan geldiğinden emin olun. Bu programlarla sadece mutfağınızın en iyi düzenini bulmakla kalmaz, aynı zamanda renk şemaları hazırlayabilir ve mutfağınızın nasıl görüneceğine dair 3d render’ları görebilirsiniz.

Bilgisayarlarla rahat değilseniz, mizanpaj stilini grafik kağıdına çizebilirsiniz. Odanın düzenine sahip bir sayfa hazırlayın (orantılı olarak çizilmiş) ve tüm nesneleri başka bir sayfaya (orantılı olarak) çekin ve kesin. Beğendiğiniz bir düzen bulana kadar bunları yeniden düzenleyin.

Paylaş

Yorum bırak

e-USTA